KONCERT PASCHALNY z cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich

Tegoroczny Koncert Paschalny z cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich, rozpocznie się w niedzielę 8 kwietnia br. o godz. 17.00 w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego (os. Na Wzgórzach 1a). Wystąpią muzycy, którzy mimo młodego wieku mogą pochwalić się bogatym dorobkiem artystycznym i uznaniem w środowisku.

W święto Miłosierdzia Bożego i tradycyjnie w dniu odpustu parafialnego, w nowohuckiej świątyni zabrzmi muzyka włoskich mistrzów muzyki kameralnej. Radość ze zwycięstwa nad śmiercią, piekłem i szatanem będzie można kontemplować w towarzystwie muzyki, wykonywanej przez artystów młodego pokolenia: oboistkę Magdalenę Karolak, klawesynistę Marcina Świątkiewicza oraz organistę Michała Białko. Cała trójka posiada w swoim bogatym dorobku artystycznym współpracę z najwybitniejszymi twórcami i zespołami nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Za scenariusz i kierownictwo artystyczne wydarzenia odpowiada Marek Walczak, organista kościoła Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich.

Sponsorem strategicznym cyklu Muzyczne spotkania na Wzgórzach Krzesławickich jest Zakład Odzysku Surowców “Madrohut” Sp. z o.o.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: Głos. Tygodnik Nowohucki, Radio Plus oraz Dziennik Polski.

Honorowy patronat nad wydarzeniami cyklu objął Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski.

Na koncert zapraszają organizatorzy cyklu: Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie oraz Parafia Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Kontakt:
Dział Imprez i Promocji
Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta
Tel. 12 644 68 10 w. 23, imprezy@krakownh.pl

INFO O WYKONAWCACH:

Urodzona w Poznaniu Magdalena Karolak ma na koncie między innymi współpracę z Orkiestrą Opery w Zurychu i Orkiestrą Sinfonia Varsovia (pierwszy obój). Grała pod batutą takich dyrygentów jak Nello Santi, Michael Gillens, Adam Fischer, Franz Welser-Moest, Pierre Boulez czy Jerzy Semkow. Współpracuje z licznymi zespołami instrumentów historycznych. Artystka wykonywała repertuar solowy, m.in. podczas koncertów z orkiestrą kameralną Amadeus, orkiestrami filharmonii w Poznaniu i Weronie, a na oboju barokowym koncerty Vivaldiego z orkiestrą Il Tempo, pod dyrekcją Simona Standage’a oraz z Ensemble Matheus, wykonując arie solowe z takimi śpiewakami, jak Cecilia Bartoli, Philippe Jaroussky i Sandrine Piau. Występowała w wielu krajach Europy, w Japonii, Izraelu i USA.

Marcin Świątkiewicz to jeden z najbardziej rozpoznawalnych klawesynistów młodego pokolenia, laureat paszportu Polityki w roku 2015 w kategorii Muzyka poważna za „…wrażliwość i muzyczną erudycję, za błyskotliwe interpretacje, za wszechstronność, która pozwala mu zarówno być wybitnym solistą, jak też twórczo pracować w zespołach barokowych w kraju i na świecie.” Gra na różnych typach historycznych instrumentów klawiszowych. Regularnie współpracuje z czołówką międzynarodowych i polskich zespołów instrumentów dawnych, w tym z Brecon Baroque, Arte dei Suonatori, {oh!} Orkiestrą Historyczną. W 2015 roku nagrał solowy album z  późnobarokowymi koncertami klawesynowymi Müthela, nagrodzony Diapason d'Or, a dwa lata później wielokrotnie nagrodzony album Cromatica. Za Sonaty różańcowe Bibera, zarejestrowane wspólnie z Rachel Podger i Davidem Millerem otrzymał Gramophone Award. Podczas Koncertu Paschalnego muzyk zagra na pianoforte.

Michał Białko pochodzi z Krakowa. Koncertował jako solista i kameralista w Polsce, a  także w Austrii, Czechach, Holandii, Niemczech, Norwegii, Portugalii, na Litwie, Ukrainie oraz we Włoszech. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez profesorów: Joachima Grubicha, Juliana Gembalskiego, Gerharda Gnanna, Bernarda Haasa i innych. Współpracuje z Capellą Cracoviensis, zespołem OCTAVA ensemble, Collegium Zieleński, Fresco Sonare, Chórem Mieszanym Katedry Wawelskiej oraz z Filharmonią Krakowską. Prowadzi klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie.